გაკვეთილის გეგმის ფორმა/სქემა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ჯვაროსნული ომები
|
სწავლების საფეხური
|
8-კლასი. საბაზო საფეხური
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
34 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლემ შეძლოს გაარკვიოს კონფლიქტის მიზეზები,განვითარება და შედეგები.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ჯვაროსნული ომების გამომწვევი ძირითადი მიზეზების ახსნა; ისტორიულ წყაროებზე მუშაობის და საჭირო ინფორმაციის ამოღების უნარის განვითარება; მოპოვებული ინფორმაციის დახარისხების უნარის განვითარება; შედარება-შეპირისპირების, მსჯელობისა და დასკვნების გამოტანის უნარ-ჩვევების განვითარება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ თურქ-სელჩუკების ბრძოლები ახლო აღმოსავლეთში.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
| მიმდინარე განმსაზღვრელი: ჩართულობა, ჯგუფური მუშაობა,პრეზენტაციის წარდგენა, საშინაო დავალება, საკლასო დავალება. |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
| კომპიუტერი, პროექტორი, სლაიდები, რუკა, დაფა, ცარცი, ინფორმაციის წყარო:VIII კლასის ისტორიის სახელმძღვანელო: გიორგი სანიკიძე, რევაზ გაჩეჩილაძე, ლევან გორდეზიანი, ნინო კიღურაძე, ზვიად მიმინოშვილი |
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1. შესავალი- მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის თემას და მის ირგვლივ შესასრულებელ სამუშაოს. ჯვაროსნული ლაშქრობების შესახებ სლაიდ-შოუს ჩვენება. 5 წუთი.
2. კლასს ვყოფ ჯგუფებად და ვაძლევ დავალებას-10 წუთის განმავლობაში განიხილონ კლასში სამუშაო 4 კითხვა ( თითო ჯგუფს თითო კითხვა); გააკეთონ დასკვნები
3. სამუშაო ჯგუფების პრეზენტაცია-15-20 წუთი.
4. კლასი აფასებს წარმოდგენილ პრეზენტაციებს-უსვამს შეკითხვებს პრეზენტაციების ავტორებს, მსჯელობს თემის გარშემო და აკეთებს დასკვნებს 8-10 წუთი.
საშინაო დავალება.(2) წუთი
შემდეგი გაკვეთილისათვის დაამუშაონ პარაგრაფის ტექსტი, გაკვეთილის ბოლოს მოცემულ ცხრილში თეზისების სახით ჩამოაყალიბონ მიღებული ცოდნა.
|
No comments:
Post a Comment